İSTANBULENSİS

in İSTANBUL

Dünyanın en nadir çiçeklerinden biri İstanbulensis (İstanbul çiğdemi) ve baharla birlikte sadece adını taşıdığı şehirde İstanbul’da, yazın ve nisanın en güzel rengi olan sarı yapraklarını uzun sürmüş kış günlerinin sona erdiğini anlatır gibi bahara, gün doğumuyla birlikte yapraklarını gün batımına kadar o ılık melteme açar.

Türkiye’de sadece İstanbul’da yetişen 18 endemik bitki türünün arasında yer alan çiçek halk arasında baharın hanercisi olarak adlandırılır.

Koruma altına alınan ve neslinin tükenmemesi için Sultanbeyli Belediyesi tarafından ilçenin belirli noktalarında da yetiştirilmeye başlanan “İstanbulensis” çiçeğinin dünyaya tanıtımı hedefleniyor.

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin yaptığı açıklamada, baharın gelmesiyle birlikte açan “İstanbulensis” çiçeğinin ilçeye ayrı bir renk kattığını ve bu türün korunması için her türlü çalışmada yer alacaklarını aktardı.

Koruma altına aldıkları bitkiyi geçen yıl, TEM otoyolunun yan yollarındaki yeşillik alanlara, ilçedeki bazı park ve bahçelere ektiklerini ifade eden Keskin, “İstanbul’un çiğdemi artık belirli alanlarda değil, ilçemizin her noktasında açmaya başladı. İlk keşfedildiğinde sadece Aydos Ormanı’nda olduğu belirlenen ve nesli tükenmek üzere olan çiçek için bilim adamlarımızla yaptığımız ortak çalışmalar meyvesini verdi. Çalışmaların başladığı ilk günden bugüne gelinen noktada başarı çıtamız yüksek. İstanbulensis’in korunması için atılan her adımda emeği geçenlere teşekkür ederim. Amacımız bu endemik bitki türünü gelecek nesillere aktarmak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*