YOĞURT ÇORBASI

in İSTANBUL MUTFAĞI

İSTANBUL MUTFAĞI – YOĞURT ÇORBASI

Göçebe olan atalarımızın keşfettiğini bildiğimiz yoğurdun adının, Kaşgarlı Mahmut’un Divân-ı Lügâti’t Türk isimli eserinde geçtiği görülmektedir. Ancak ilk yoğurdun nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi tarihi kayıtlarda bulunmamakla birlikte, atalarımızın yoğurt yapmak için taşların altında bulunan taze karınca yumurtalarını ezerek süte kattıkları, yapraklarda toplanan çiğ, incir yaprağından akan incir sütü ile yoğurdu mayaladıkları bilinmektedir.

Fransa Kralı 1. Fransuva ateşli bir bağırsak hastalığına yakalanınca Kanuni Sultan Süleyman tarafından krala ilaç niyetine yoğurt gönderilmiş, kral kısa sürede iyileşmiş ve sofrasından yoğurdu hiç eksik etmemiştir. Böylelikle yoğurt 18. yüzyılda dalga dalga tüm Avrupa’ya yayılmıştır.

Engin bir deniz olan yemek kültürümüzün olmazsa olmazlarından biri olan yoğurt, yüzyıllar boyu zehirlenmelere karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmıştır. Yoğurt insan vücudunda kanser oluşturabilecek asitleri yok eder, kanser tedavisinde olumlu yönde etki eder. İçerdiği kalsiyum ve diğer yararlı besinler vücutta kolay hazmedilir, bağırsak ve mideyi zararlı artıklardan temizler. Yoğurt şifa dolu olduğundan ve eskiden ilaçlar pek bilinmediğinden, yoğurdun uzun süre eczanelerde ilaç niyetine satıldığı bilinmektedir.

İstanbul Saray ve halk murfağında özellikle sıkça pişirilmiş olan bu çorba, mide ve bağırsaklara sağladığı yarar sayesinde hekimbaşlarının vazgeçilmezi arasında yer almış, hastalara şifa kaynağı olarak kabul edilmiştir. Bu çorba yörelerin adetlerine göre yarma, pirinç, bulgur, arpa, tel şehriye konularak da yapılmıştır.

MALZEMESİ

1,5 su bardağı sulu yoğurt

6 su bardağı ılık tavuk veya et suyu

1 çorba kaşığı dolusu un

2 çorba kaşığı tereyağı

1 ufak çintilmiş kuru soğan

Yeterince tuz

1 tatlı kaşığı nane

 

YAPILIŞI

Öncelikle kısık ateşte unu yağda pembeleşinceye kadar kavurun. Sonra altını kapatıp soğumaya bırakın. Diğer tarafta 1 çorba kaşığı yağda soğanı sürekli karıştırarak yakmadan pembeleşene kadar kavurun. Başka bir yerde de yoğurdu güzelce çırpın, daha sonra unu ilave edip güzelce karışmasını sağlayın. Bu karışımı ılık olan tavuk suyuna karıştırıp, ateşte karıştırarak kaynatın, sonra tuzunu ve kavurduğunuz soğanı ilave edin. Diğer tarafta biraz yağda kırmızı biberi ve naneyi bir taşım pişirip çorbanın üzerine veya servis yaparken tabaktaki çorbaların üzerine gezdirip servis yapın.

Yazı :NİLGÜN TATLI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*